دوشنبه، 30 فروردین 1400

سوالات در مورد کمپین نفس

هدف کمپین نَفَس چیست؟

هدف کمپین نَفَس بهرهگیری از توان و منابع بخش خصوصی و فعالان اقتصادی برای حل هر چه زودتر و بهتر بحران شیوع بیماری کرونا (COVID-19) در کشور است. اهمیت موضوع همهگیری کرونا در اقتصاد و
سلامت کشور به حدی است که فعالان اقتصادی در پویشی به کمک مردم و اقتصاد کشور آمده اند. اهداف کامل کمپین و جزییات بیشتر در صفحه های مجازی این کمپین درتویتر، وب، تلگرام و اینستاگرام ارائه شده است.

چرا کمپین نَفَس ؟ معنی نَفَس آن چیست؟

نَفَس یک اسم نمادین برای انتقال مفهوم حیات و سلامتی است. بخش خصوصی خودش را در همراهی نَفَس سالم جامعه در شرایط پیش آمده مسوول می بیند. نَفَس همچنین مخفف سه واژه نوآوری، فنآوری و سلامت است.

چه گروه و افرادی بنیانگذار این کمپین هستند؟ چه کسی حقیقتا پشت کمپین است؟

فعالان بخش خصوصی با همراهی و حمایت کامل اتاق های بازرگانی سراسر کشور، آغاز گر این پویش بوده اند. این کمپین برخاستهاز بخش خصوصی است و متعلق به فرد، گروه یا تشکل خاصی نیست. در ادامه راه امیدواریم همه خانواده بخش خصوصی کشور از جمله صاحبان صنایع، بازرگانان، معدنکاران، اصناف و کسبه، کشاورزان و خودفرمایان به این کمپین بپیوندند.

چگونه می توانم به کمپین نَفَس کمک کنم؟

– با اعلام حمایت و همراهی با کمپین
– با همرسانی اخبار و اطلاعات و فراخوانهای کمپین در شبکه های اجتماعی و روشهای دیگر
– با کاربست دستورالعملها و توصیههای منتشر شده توسط کمپین برای مبارزه با همه گیری ویروس کرونا
– با اهدای کمکهای مالی به حسابهای اعلام شده توسط کمپین
– با توصیه به دیگر شرکتها و اشخاص برای کمک مالی به کمپین
– با انتقال مشکلات به وجود آمده برای کسب و کارها و صنوف مختلف به کمپین برای پی گیری موارد
– با اعلام کمکهای دیگری که می توانم بکنم (تولید یا تهیه اقلام مورد نیاز، انجام کار داوطلبانه، و هر نوع کمک دیگری که بتواند مفید واقع شود)

آیا این کمپین متعلق به اتاق بازرگانی تهران و یا ایران است؟

این کمپین یک کمپین فراگیر بخش خصوصی و با حمایت کامل اتاقهای بازرگانی است و یک فعالیت جمعی بین فعالان بخشهای خصوصی کشور است که در این راستا هم اتاق بازرگانی ایران وتهران هم منابع و امکانات خود را به کمک کمپین آورده اند.

راه ارتباط با کمپین چیست؟ از چه کانالهایی می توانم اخبار و اطلاعات مربوط به کمپین را پیگیری کنم؟

از طریق صفحات ما در شبکه های اجتماعی:

از طریق سامانه مرکز تماس اتاق بازرگانی تهران به شماره (1866 برای ساکنین تهران) و (021-71394400 برای خارج از تهران)

از طریق وب سایت: http://nafas.org

از طریق پست الکترونیک nafascampaign@outlook.com

رییس و یا مدیران اصلی کمپین چه کسانی هستند؟

کمپین در مرحله اول به صورت داوطلبانه توسط گروهی از فعالین اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی ایران شکل گرفته و به صورت شبکه ای اداره می شود. فرد یا رییس مشخصی ندارد، اما بسیاری از چهره های شناخته شده بخش خصوصی در همکاری و همفکری با این کمپین هستند.

چگونه می توانم به کمپین فوق بپیوندم؟

 • در گام نخست تنها اعلام عمومی پیوستن به کمپین در شبکه های اجتماعی است
 • در گام بعدی با اعلام کمکهای قابل ارائه به کمپین از طریق راههای ارتباطی ما، کمکهای شما در سیستم ما ثبت می گردد و به محض نیاز به استفاده از آن با شما تماس برقرار خواهد گردید.

شما برای اطلاع از اقدامات و کارهای کمپین می توانید در صفحات مختلف این کمپین عضو شوید. کمپین نَفَس از همه اتاقها، تشکلها، بنگاههای و فعالان اقتصادی دعوت می کند که به کمپین بپیوندند. در کانالهای اجتماعی آنجا آخرین اطلاعات و آمار و نیازها و اقدامان کمپین ارائه می شود. برای عضو شدن و پیوستن به این کمپین حق عضویتی وجود ندارد.

دقیقا کمپین نَفَس چه کاری انجام می دهید که دولت انجام نمی دهد؟

کمپین قصد و دانش دخالت در امور حاکمیتی را ندارد. کمپین تلاش دارد در این بحران رو به گسترش در کنار سایر بخش ها پتانسیل های زیاد بخش خصوصی را در قالب یک حرکت منسجم در خدمت سلامت جامعه بیاورد. بر آن هستیم که با آگاهی بخشی و توانمندسازی واحد های اقتصادی و حفظ و نگهداری سلامت پرسنل بنگاه ها؛ ایشان را در انجام ماموریت اقتصادی خوب و ارتقا سلامت جامعه یاری کنیم.

چگونه می توانم به این کمپین کمک مالی کنم؟

 • در حال حاضر کمپین امکان دریافت و جمع آوری کمکهای مالی از طریق حسابهای زیر را دارد:
  شماره حساب اول
  به نام: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران
  شماره حساب: 0108814479003 شماره شبا: IR62 0170 0000 0010 8814 4790 03
  بانک: ملی- شعبه آزادگان
 • شماره حساب دوم
  به نام: جامعه نیکوکاری ابرار (متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران)
  شماره حساب: 0110712344008 شماره شبا: IR21 0170 0000 0011 0712 3440 08
  شماره کارت: 6037991899703221
  بانک ملی

کمک های غیر نقدی و کالا و یا خدمات خود را چگونه می توانم به کمپین انجام دهم؟

در حال حاضر و با توجه به مرحله آغاز کار کمپین است، ما اطلاعات و مشخصات کالا ها و یا خدماتی را که شما امکان ارائه دارید را دریافت می کنیم. و در اولین فرصت و یا اعلام نیاز به شما تماس میگیریم. اگر کمک خاصی مدنظر است لطفاٌ اعلام بفرمایید.

با توجه به شماره های تهران آیا کمپین نَفَس فقط مربوط به تهران و پایتخت است؟

خیر، کمپین نَفَس برای کمک به سلامت همه ایرانیان است و تلاش ما این است تا پایان موضوع بیماری ناشی از ویروس کرونا، در هر جای کشور که بتوانیم کمک کرده و خدمات ارائه دهیم. دلیل استفاده از تلفن های اتاق بازرگانی و مرکز پاسخ گویی آن، لطف و همراهی این نهاد با کمپین برای در اختیار قراردادن این امکانات بوده است.

امکان وقت گذاشتن برای فعالیت داوطلبانه در کمپین را دارم برای کمک کردن به کجا مراجعه کنم؟

بسیار بابت این ابراز علاقه مندی از شما ممنون و سپاسگزاریم، در ادامه صحبت کارها و دانشی را که شما می توانید برای کارهای کمپین ارائه دهید از شما دریافت و به همکاران مرتبط در کمپین ارسال می کنیم. همچنین اگر به فعالیت های کمپین علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم به کمپین نَفَس در شبکه های اجتماعی بپیوندید.

آیا قصد این کمپین نشان دادن کم کاری و پنهانکاری دولت است؟

خیر، پدیده شیوع کرونا بسیاری از کشورها و دولتهای سراسر جهان را دچار مشکل کرده است. در کشور ما هم متاسفانه این بیماری به سرعت در حال گسترش است. همه بخش ها باید در کنار یکدیگر کمک کنیم تا هر چه زودتر مشکل فوق حل شود.

آیا وضعیت شیوع کرونا در کشور خیلی وخیم است؟

ما هم به مانند بقیه بر اساس اطلاعات و آمار رسمی کشور قضاوت می کنیم. آنچه مسلم است کارهای زیادی برای جلوگیری بیشتر از گسترش این ویروس در کشور می تواند انجام شود. همه باید تلاش کنیم ضمن جدی گرفتن توصیه های پزشکی و رعایت بهداشت فردی در کاهش آسیب های اقتصادی و اجتماعی آن نیز کوشش کنیم.

ارتباط کمپین با سمن ها NGOو سازمانهای دولتی و خیریه چگونه است؟

کمپین حاصل تلاش و دغدغه بخشی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی است، این کمپین ضمن استقبال از هر اقدام و تلاشی برای بهبود وضعیت از همکاری با کلیه سازمانهای مردمی ، تشکلها و نهاد های بخش خصوصی و خیریه ها استقبال می کند. در حال حاضر با وجود ارتباط با نهادهای مربوطه در دولت؛ مشارکتی با بخش های دولتی ندارد.

ارتباط کمپین با واحدهای تجاری؛ اصناف و مشاغل چگونه است؟

کمپین متعلق به همه عزیزان بخش خصوصی است. قطعا حضور و همراهی همه فعالین بخش خصوصی از صنوف و مشاغل مورد استقبال است. نه تنها هیچ محدودتی نیست، بلکه علاقه مند هستیم از حضور و دانش و تجربه هم استفاده شود. کمپین به صورت مستمر برخی توصیه های خاص برای کسب و کارها را از منابع معتبر گرداوری و منتشر می نماید که بتوان با اجرای آنها محیط کار را سالمتر و نیروهای آن را در مقابله با خطر ویروس آماده تر کرد.

دوستانی دارم که از خارج از کشور تمایل به کمک دارند، چگونه می توانند کمک کنند؟

در اولین فرصت، و در صورت کسب مجوزهای لازم، کانالها و روشهای جذب کمکهای مالی از خارج از کشور را از طریق کانالهای ارتباطی کمپین به اطلاع همه می رسانیم.

آیا برای پیوستن تشکلها و اتاق های مشترک، اتاق نامه ای به تشکل ها ارسال میکند تا رسما به کمپین بپیوندند؟

در مرحله فعلی پیوستن به کمپین کاملا داوطلبانه و بدون نیاز به طی هر گونه تشربفاتی است. کمپین توسط فعالان اقتصادی و تشکلها شکل گرفته و نیاز به دعوتنامه نیست. صرفا برای اطلاع رسانی گسترده تر توصیه می شود هر تشکلی که تمایل به عضویت در کمپین دارد به جهت حمایت بیشتر از کلیه اعضا تشکل و علاقه مندان دعوت کند که به شبکه های مجازی این کمپین بپیوندند.

آیا افراد شاخصی از این کمپین حمایت کرده اند؟

در مرحله اولیه برخی از فعالان برجسته اقتصادی بخش خصوصی کشور در راه اندازی کمپین نَفَس سهیم بوده اند. اساس کار بر اساس کار جمعی و غیر شخصی بوده است. ولی بر اساس تصمیم گروهی و در صورت صلاح دید، در آینده اسامی افراد شاخص و شناخته تر شده را از طریق کانالهای ارتباطی کمپین به اطلاع عموم رسانده می شود.

اطلاع رسانی پیشگیری به اندازه کافی در فضای مجازی دیده میشود چرا باید بخش خصوصی خود را در تولید و انتشار محتوا مسئول بداند؟

سرعت فراگیر شدن ویروس کرونا با اطلاع رسانی بهتر، زودتر و هدفمندتر می توانست کاهش یابد. هرچند در زمینه پیشگیری هنوز هم نیاز به اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است ولی در زمینه های عوارض ناشی از آن بر کسب و کارهای و فعالیتهای اقتصادی به اندازه لازم صورت نگرفته است. از سوی دیگر احساس می شود در خصوص اطلاع رسانی خوب و موثق در این زمینه هنوز کارهای بیشتری باید صورت گیرد.کمپین در نظر دارد با تمرکز بیشتر بر روی فعالیت اقتصادی و بازرگانان و کسبه و مشاغل و تشکلهای بخش خصوصی نیاز های آنها را در این مبارزه شناسایی و تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات و توانمند سازی آنها بنماید.